בחירה

פורסם: 15 באוג׳ 2013, 4:38 על ידי: Lee Van Spier   [ עודכן 15 באוג׳ 2013, 4:38 ]
המושג הרחב הזה שמהווה יסוד חשוב והכרחי במערכת דמוקרטית כלשהי מהווה אולי את אחד מהפחדים הגדולים שלנו כמבוגרים.
מה יהיה אם הם יבחרו לא ללמוד מדעים? למה הוא בוחר לא להיכנס לסדנא שהוא בחר? מה יהיה אם יחליטו באסיפה החלטות מסוכנות?
כל השאלות והתהיות אכן מעוררות מחשבה ואינן נחלת ההורים המודאגים תמידית...
לא נוכל כאן לפתור אתכם מהשאלות והפחדים, אבל ננסה להבהיר את התהליך שעוברים הילדים ומה הם מרוויחים מהבחירה.
ראשית, נזכיר שהבחירה מלווה בתיווך! בתהליך החינוכי אין כמעט מקום שאינו מתווך וזאת מכיוון שזהו תפקידו העיקרי של המבוגר בעולם הילדים, לתווך את המציאות, את הלמידה, את התהליך על מנת שיובן כראוי ועל מנת שיכולו הילדים להכיל את העובר אותם. גם הבחירה מוסברת, מתווכת ומשוקפת לילדים מתוך הבנה שגם בחירה צריך ללמוד!
אם ילד לא נכנס לסדנא (סדנא היא קורס שאינו מחויב ברצף, אני יכול לבוא אליו פעם אחת ולדלג פעמיים ולבוא שוב... השעה עצמה עומדת בפני עצמה) הדבר נבדק ומתבצע דיאלוג (מקדים או אחרי) שמשקף לילד את הבחירה שהוא עושה ונעשה ניסיון לברר מדוע הוא בוחר כך.
התהליך בלמידת הבחירה חייב לכלול גם בחירה שלילית! אחרת איך נלמד מה קורה כשאנחנו לא בוחרים או בוחרים שלא לבחור? דוגמא יפה לכך הייתה בסיום הטעימות ובחירת המערכת - ילדים רבים שלו טעמו הבינו בשיחות איתנו שהבחירה שלהם חסרה ניסיון ומידע, מעניין מה יקרה באמצע השנה...
ולמה לבחור? בעיקר בשל האחריות. היכולת שלי לבחור מאפשרת לי לקחת אחריות אמיתית על המעשים שלי. אם בחרו לי ואז אמרו לי שאני אחראי אז אני יכול לזרוק את האחריות הצידה במופגן או שלא במופגן. ואילו אם אני בוחר להיכנס לשיעור אז אני לא יכול שלא לקחת אחריות מלאה (כמובן שיש מלא סיבות להסביר שהבחירה לא הייתה שלמה אבל בסופו של דבר הילד מבין שלמרות הכול הוא ולא אחר בחר) ולכן כל כך חשוב לאפשר להם בחירה כמה שיותר מלאה.
דבר נוסף שהוא פעול יוצא מרעיון האחריות הוא העדר הניכור. כשאני בוחר אני מרגיש שייך, אחראי, אקטיבי... הדוגמא הטובה ביותר היא עניין הסדר והניקיון - כל יום יש סדר וניקיונות שכל ילד מחויב להשתתף בו, לכל אחד 2 תפקידים (במרחב שלו ובמרחב בית ספרי) שעליו לעשות.
קשה מאד לארגן את הילדים ואנחנו משקיעים המון אנרגיה בתפעול העסק... לעומת זאת, וועדת טיפוח וסביבה החליטה לפני שבוע לטפח את המגרש והם ארגנו פרסום ודאגו להכנות ובזמן הפעילות הייתה היענות ותחושת עשייה שמחה (ועוד על חשבון "הזמן שלנו"...). 
אנחנו המבוגרים כדאי שנאפשר לילדים לקחת אחריות מתוך בחירה ולא נפחד לסמוך עליהם בבחירות שהם עושים מתוך הידיעה שמה שנראה לנו טעות, גם אם הוא אכן טעות, הוא בסיס נהדר ללמידת הבחירה והאחריות שהיא טומנת בחובה.
Comments