איך הכל התחיל? (הגרסה הרשמית)
בשלהי שנת 2009 התגבשה קבוצת הורים, ביניהם בוגרי המכון לחינוך דמוקרטי, תושבי המועצה האזורית עמק יזרעאל, על מנת להקים בית ספר דמוקרטי ראשון וייחודי בעמק. התהליך, שנמשך קרוב לשנתיים, התחיל בערבי למידה משותפים בהם התקיימה למידה על טבעו של החינוך הדמוקרטי והרלוונטיות שלו לעמק, ביקורים בבתי ספר דמוקרטים שונים ברחבי הארץ והמשיך בחוגי בית בישובי העמק ובפעילויות אינטנסיביות להפצת התורה והפיכת הרעיון למציאות. את המהלך כולו ליוו ומלווים מומחים ואנשי מקצוע מהתחום הפיננסי, המשפטי, הארגוני ובעיקר מתחום החינוך הדמוקרטי - אנשי הקמה, ניהול ופדגוגיה.

בית הספר הדמוקרטי בנהלל פתח את שעריו בשנת הלימודים התשע"ב וכלל 46 תלמידים משכבות א-ד' וסיים אותה בהצלחה גדולה, מה שהתבטא ברישום מלא כבר בסופה של שנת הלימודים הראשונה וכך את שנתו השנייה פתח בית הספר עם 87 תלמידים משכבות א-ה' (כאשר מספר הפניות עלה בהרבה על מספר התלמידים שהצבנו כרף) וכמו כן הגדיל את מצבת מוריו ל 10.

התחלת בית הספר!?! (הגרסה של שחף)
הידעתם? שבשנה הראשונה, היו רק 48 תלמידים!?!. והיה פה רק לכלוך ואשפה. בגלל זה התחילה תורנות ניקיון. אני ניקיתי עם המשפחה שלי ועם עוד משפחה את בית הספר. כך היה, כל שבוע 2 משפחות ניקו את בית הספר. הידעתם? לפני שבנו את פינת החי, הייתה שם רק חורבה. כשהייתי בכיתה ב' שיחקתי עם החברות שלי סרדינים, שי שרף התחבאה בחורבה, ולא מצאנו אותה במשך זמן רב. אז הלכנו לאמא שלה (אז היא הייתה המזכירה) ואמרנו לה "עינת, הבת שלך נאבדה." היא צחקקה קצת, וביקשה שנחפש אותה. בסופו של דבר, מצאנו אותה מתחבאת בחורבה. הסוף........ הידעתם? החוק הראשון באסיפה היה חוק הגשם. זו הייתה האסיפה הראשונה, אז כולם התרגשו. היו המון דיבורים במהלך אותו השבוע, עד שהגיע יום האסיפה. המון תלמידים באו, ובאסיפה הציעו שאפשר יהיה ללכת בגשם רק עם: מגפיים, מעיל, בגדים להחלפה, מטריה (לא חייבים). הידעתם? רק בערב שלפני תחילת השנה התקבל אישור מבית משפט, ללמוד וללמד, במבנה בנהלל. מכיוון שלא הספיקו להתארגן, אז נסענו לבריכה באלון הגליל. וכך נולד המנהג האהוב. הידעתם? שהמזכירה הראשונה של בית ספר הייתה דליה (אמא של אורי המנהל), שתמיד הביאה לו סנדוויצ'ים ואוכל. הידעתם? שהבניין בשנה הראשונה היה רק המבנה הראשי, בלי סגולות, מרחב צעירים ומרחב בוגרים. מרחב בוגרים היה בכיתה כתומה וצעירים היה בכיתה א-ב. וגם איפה שנמצאים עכשיו שרותי הבנות וחדר שפה, היה קיר ולידו ספה עם כריות. הידעתם? הכתבה הזאת כוללת 245 מילים, וכל מה שכתוב פה נכון. טוב היה לי כיף לספר לכם על התחלת בית הספר תודה שהקשבתם.