חזון בית הספר "דמוקרטי בעמק"
קהילת בית הספר מאמינה ושואפת כי כל אדם הבא בפתחה יתפתח מתוך ייחודיות הוויתו והפוטנציאל הקיים בו. לכל אדם צרכים ומאווים שונים אותם ניתן להעצים ולממש דרך הבניית מרחב למידה בטוח, מכיל ומעצים הרואה את צרכיו הגופנים, הרגשיים, הלימודיים והחברתיים של האדם. ביטוי הייחודיות יאפשר לאדם לצמוח מתוך מוטיבציה פנימית ואחריות אישית תוך שמירה על כבוד האדם והסביבה.
הילד בקהילת בית הספר יהיה שותף פעיל בתהליך קבלת ההחלטות המשפיעות על המרחב בו הוא פועל בתחום החינוך, החברה וניהול הזמן והמשאבים. הכלי המרכזי שילווה אותו בבית הספר יהיה הדיאלוג המשמעותי עם חברי קהילת בית הספר בכלל ועם אנשי הצוות בפרט.

אבני היסוד
דיאלוג - הדיאלוג הוא עקרון מרכזי וחיוני לניהול חיי היומיום של ביה"ס. אנחנו נציע מרחב ומסגרת המאפשרים ומעודדים דיאלוג וקשב אמיתי המובילים להכרות אישית, ליווי והעצמה באמצעות הקשרים הבין אישיים, חונכות, נוכחות פעילה, וחברות בועדות משותפות – תלמידים/הורים/מחנכים- שיפגשו בקביעות סביב נושאים בית ספריים. הדיאלוג ישמש גם לקשר בין הורה וחונך ויאפשר מעורבות הורית פעילה ומיטיבה. 
מיחסים אנו לומדים - בית הספר הינו מרחב המאפשר דרכי למידה מגוונות ומתבסס על ההבנה כי הלמידה מתרחשת בכל פעולה וחוויה בה אנו מעורבים ובאמצעות כל היחסים שבהם אנחנו שותפים. העשייה החינוכית תתמקד בתיווך משמעויות בין המחנך לתלמידיו תוך שאיפה לתת נקודות מבט שונות. התיווך יעשה באופן שוטף וכן ע"י מפגשי חונכות פרטניים קבועים של התלמיד עם החונך בו בחר. 
בחירה והשפעה - הילד סקרן מיסודו. קהילת ביה"ס והצוות החינוכי יקדמו ויאפשרו בחירה של התלמיד בנושאי לימוד מגוונים ליחידים ולקבוצות ובניהול הזמן שלו בביה"ס, מתוך הכרה שהתמודדות עם תהליכי בחירה היא מיומנות חיונית ונרכשת. התלמיד יהיה שותף פעיל בבניית מערכת הלימוד שלו ואחראי לבחירות שלו בהתאם לגילו ובשיתוף הוריו והחונך האישי. 
למידה כחוויה - שאיפה ללמידה חווייתית, יצירתית ומעודדת סקרנות וחקירה. הלמידה הפורמאלית מתרחשת בקבוצות קטנות, רב-גילאיות ובמרחבי למידה שונים. צוות ביה"ס לוקח אחריות על שיפור מתמיד של איכות ההוראה וחיפוש דרכי הוראה מותאמות לכל תלמיד. ביה"ס מאפשר לתלמידיו לצמוח תוך שימת דגש על למידה המכילה שמחה, עניין והעצמה במרחב למידה בטוח ובעלת גמישות לצד גבולות ברורים.
להיות חלק מקהילה - אנחנו שואפים לבניית קהילה לומדת, מכבדת ובעלת מעורבות אחראית אשר קיימת בה מודעות ליכולת ההשפעה של כל אחד מחבריה על דרכו ואיכותו של ביה"ס. ישובי עמק יזרעאל הינם חלק מקהילת בית הספר ולכן יפעל לבניית שותפות עם קהילות הישובים השונים.
להיות חלק מתרבות - ביה"ס יאפשר לתלמיד לעסוק באופן מודע בזהות היהודית על כל גווניה, תוך הכרה והבנה בחשיבות המורשת היהודית - ישראלית ובחינה מתמדת שלה. כמו כן יצור מודעות, הכרה וחשיפה לתרבויות השונות המתקיימות בסביבתנו ובתוכנו.