מרחב צעירים, יא-יב

16.12.21

הורים יקרים שלום, 


"והגשם יבוא

וישטוף כל כאב

זה המתח שתם

זו שמחה שבלב"


תם לו עוד שבוע עמוס וגדוש🌻 

השבוע, ביום שני, נערך ערב למידה בבית הספר. שמחנו מאוד לראות את מי שהגיע.ה וללמוד ביחד. השנתיים האחרונות הרחיקו אותנו אלה מאלה. אז נכון שכבר נפגשנו בל"ג בעומר בשנה שעברה ובמסיבת הסיום ובכל זאת... יש איזו תחושה שכל מפגש כזה מרומם ומזכיר לנו שוב את מהותה של קהילה ובוודאי של קהילה לומדת. 

ההרצאה בתחילת המפגש עם רוהאן פלאות - שהצוות עובר איתו השתלמות על בסיס קבוע - עסקה בדחיקת גבולות האכפתיות של כל אחד ואחת מאיתנו ושל כולנו כיוצרי תרבות מהצד האחד וכמחונכיה מהצד השני. נדמה שזה אחד מהעיסוקים המרכזיים שלנו כמחנכים: ניסיון לגרום לילדים.ות לצאת מגבולות האני שלהם ולהיות אמפתיים לסביבתם. "לנכס" אליהם מקומות או סיטואציות ובכך להגדיל את תחושת השייכות שלהם. שני הצדדים במצב שכזה יוצאים מורווחים. 

זו הסיבה שאנחנו מתעקשים על החיבורים בין הילדים, על שפה ראויה במרחב, על ניקיון המרחב, על נוכחות בשחרית (לא רק פיזית) ועוד ועוד. 


בחלקו השני של הערב התפצלנו לסדנאות שונות בנוגע לבית הספר. מרתק לראות בכל פעם את השיחה על ה"איך בוחרים? הכל נראה מעניין" ולהבין איך הילדים מתנהלים בבית הספר שלנו (אמנם יותר בשנים הקודמות אבל גם בתיכון הם חווים את הנושא. 


לסיכום הערב, היה שיח נעים עם שתי אמהות יקרות מהמרחב. היו הורים שיש להם כמה ילדים בבית הספר ובחרו ללכת למרחבים אחרים (זה בסדר כמובן, לא לקחנו אישית😊). הצטערנו על הנוכחות הדלה של הורי המרחב שלנו. אנחנו אוהבים לפגוש אתכם. השיח איתכם משמעותי לנו מאוד. 


ביום שני הקרוב נפתח בצורה חגיגית ורשמית את שנת הי"ב. כיתה י"ב תפגש לבוקר עם נבט וגלעד מחוץ לבית הספר ותחזור עד 11. וכיתה י"א תתחיל את היום בבית הספר עם ניל וניר. 


בימים אלה הי"בניקים מתמיינים לשנות שירות לקראת השנה הבאה. לא פשוט להיות בחווית התמיינות לאורך זמן. השיח סביב הדבר הזה חזק מאוד במרחב.  גם לי"א הנושא לא פשוט משום שהם מרגישים שהנושא עדיין לא רלוונטי להם. הי"בניקים.ות נעלמים להם מדי פעם. אנחנו כאמור מתייחסים לכך. 


לסיכום, איזה כיף שיש לנו את הזכות לעבוד עם החבר'ה המקסימים.ות האלה! חבורה משובחת במיוחד!  


מאחלים סופש חמים ונעים, 

צוות המרחב.


סיכום שבוע אחרון לשנה"ל תשע"ט - מרחב צעירים


נפרדנו כך:

יש מי שלחצה את היד בחום

יש שהשפיל מבט ניתוק

יש מי שצעקה 'שלום'

ויש מי שנתן חיבוק

כל אחד נפרד בדרכו הייחודית אמרתי,

"לכל איש יש ביי"- כי זה הדמוקרטי

 

שבוע מלא טוב עבר עלינו. כל יום חוויה אחרת שהדגישה את החיבור, הגיוון והגיבוש במרחב. נפרדנו לחודשיים- נחנכים וחונכים, חברים, מורים ופרידות עמוקות יותר מילדים שממשיכים בשנה הבאה במסגרות אחרות. כל אחד מאתנו פיתח מנגנוני פרידה שלמעשה יגנו עלינו מהפחדים שפרידה מביאה עמה: סיום של תקופה, סיום של קשר, ציפיות מהחופש הגדול, ציפיות מהתיכון שמחכה בסופו ועוד.

 

אז הנה סקירה קצרה של מה שהיה כאן השבוע:

מלחמת מים גדולה שכללה החלקות כפיות על יריעת ניילון ענקית...

מאסטר שף של שיקים שהכינו הילדים

קטע סטנדאפ אלתורים שגיא עשה במרחב...

ניווט ספורטיבי עם משימות במושב נהלל

ניקיון של בית הספר

בריכה בנהלל ופרידה מגלי פלג

הרצאה של נפתלי (עלה ברגל מאתיופיה בשנות ה 90)

סרט 'במרדף אחר אנשי הבר'

הרצאה על חוקי עבודת בני נוער בקיץ

חזרות לכל ההופעות של יריד מסיבת הסיום

מסיבת סיום

פרידות צנועות מהילדים שעוזבים אותנו

פרידה מרחבית משותפת ומהנה שכללה סרטון, חידון והרבה חיוכים

חלוקת תעודות

תמונות מרגשות של פרידה ביום חמישי בשעה 11:00...והיה מרגש מאוד...

 

 הרצאות:

בין שלל הפעילויות, זכינו בשתי הרצאות חשובות כל אחת בדרכה:

1.      ההרצאה של נפתלי: נפתלי אברהם שיתף אותנו בסיפור המסע הקשה שלו כילד בתחילת שנות השמונים מאתיופיה לישראל. על קשיי הקליטה, על גזענות ובעיקר על כוח רצון ותיקון. היה מרגש וטעון. המפגש פתח צוהר מתוך הבועה שלנו והגיש פרספקטיבה לשאלה מהו 'קושי' והתגברות.

2.      הרצאה על חוקי עבודה לנוער: את ההרצאה העביר גיא על חוק עבודת נוער וזכויותיו- כמרחב שנשמעה בו לא מעט הברכה 'שתעשה הרבה כסף בקיץ'... חשובה ההבנה בזכויות עבודה וסדר בבלגן שנראה שעשינו לילדים ששמעו את ההרצאה החשובה.

 

ימי הערכות בקיץ:

היכונו היכונו...השתלמות תיכון לקראת השנה הבאה (חשובה ביותר ומיועדת לילדים) תתקיים כנראה בין התאריכים 18-19 לאוגוסט...פרטים נוספים יינתנו לכם בהמשך, כול לעל מבנה התיכון בשנה הבאה, הרכבי המורים וכו'...

 

תעודה- מכתב חונך

אחרי שתמה ההתרגשות הפרידה והיציאה לחופש, אנו מזמינים אתכם לקריאה משותפת של הילדים ושלכם במכתב החונך המזמן נושאים רבים לשיח והתכווננות. החופש הגדול יכול להיות מרחב שינוי גדול ומבט משותף שכזה הוא נחוץ.

 

ובנימה אישית...

 

היה לנו לעונג ללוות את ילדיכם השנה. צוות חדש לחלוטין במרחב (למעט גלי פלג כמובן, שהיוותה משענת מרכזית), עם צורך בגמישות ומתן מענה לשינויים ואתגרים עם כניסתה של רעות באמצע השנה, ויציאתה של גלי פלג לחופשה לקראת סוף השנה. האתגר שקיים בחיבורים חדשים, לתת מקום לקשרים 'וותיקים', לאפשר לילדים לחוש גאווה בעצמם, בחבריהם, במרחב, בבית הספר. לאפשר להם להיות עצמם, לבוא לידי ביטוי ללא חשש של 'מה יגידו' והורדת מחסומי הציניות, כפי שמזמנת תקופת הגיל הזו. ובעיקר לשמוח ולחייך. הדרך לא הייתה קלה וכמו בכל תהליך, אז גם כאן ידענו עליות וירידות. אחרי אינספור חוויות משותפות, אנחנו מסיימים את השנה עם הראש למעלה, זקופים וגאים בילדים שלנו (שלכם) במסוגלות שלהם. בעצמתם- ביחד ולחוד. מאחלים לכם ולהם את חופשת הקיץ שמגיעה לחבורה נהדרת כל כך...הרבה הנאה, משמעות, מנוחה. ובעיקר חיוכים...אה, כן – שמרו עליהם כדי שנוכל להיפגש שוב עוד חודשיים וקצת, בבריכה, למי שתהה...

 

ולכם ההורים- תודה רבה על כל העזרה, האוזן הקשבת, התמיכה שזכינו לאורך כל השנה- עבורנו ועבור הילדים.

 

נשמח להיות בקשר בחופשת הקיץ ולעזור אם תראו זאת לנכון...

 

בהערכה ואהבה רבים לכם ולילדיכם

 

צוות המרחב:

גלי פלג

רעות מנור

רועי בירן

גלעד אסטרייכרסיכום שבועי- 10.6


סוף זה תמיד התחלה של...תהליך: לעבד את מה שהיה , לסיים טוב, להכין מקום למה שיבוא. נתן זך כתב (ונורית גלרון שרה יפה את מנגינתו של אילן וירצברג):

ועוד לא אמרתי הכל 
ועוד יש לי מה לומר 

לפני שיהיה מאוחר 
והקהל יתפזר 
וכל אחד יהיה זוכר 

מה שכל אחד זוכר 
כשאחרים כילו לומר 
מה שאמרו 
ומה שלא אמרו. 

ועוד לא אמרתי הכל..


כללי:
בזמן שנותר לנו עד לסיום שנת הלימודים (שבוע......) - נראה שזוהי עיקר משימתנו -  לוודא שהסיום יהיה נכון לכל אחת ואחד- לעזור להגיע לקו הסיום שלמים עם עצמנו ושלמים באופן כללי. זמן מצוין כרגיל לשאול את הילדים איך הם מסיימים את השנה...

גלי פלג- שמירת הריון:
מי מכם ששמע ומי שטרם- גלי יצאה השבוע לחופשה לצורך שמירת הריון. הכול בסדר, רק צריכה מנוחה, כנראה עד הלידה. היא תגיע לבקר אותנו בתקווה במהלך השבוע הקרוב. מוזמנים בהחלט לשלוח לה איחולי הצלחה ודרישת שלום.


יום הורים שני:
השבוע ביום שני קיימנו את סבב מפגשי ההורים השני. מקווים שהיה משמעותי כמו זה שהתקיים בשבוע שלפני כן. 

מגרש הכדורגל- עצור, חושבים...:
במהלך השבועיים שחלפו אירעו שני אירועי פציעה של ילדים שונים על מגרש הכדורגל (לא קשור לילדי המרחב שלנו) הסינטטי. זה הצטרף לכך שלאחרונה התחושה היא שהמגרש הפך למקום בו הסבלנות ואורך הרוח קצת פחות קיימים בו (בלשון המעטה), ולכן החלטנו ביום רביעי שעבר, 'לסגור' את המגרש למשחק ובמקביל רגע לקיים שיחות (בכל בית הספר) על אלימות, סבלנות, משמעויות הרב- גילאיות מהבחינות הללו ועוד. ההחלטה כרגע היא שאכן מתאפשר משחק במגרש, אולם עם אפס סבלנות כלפי כל אירוע אלימות, ולו הקטן ביותר...

יום שלישי בשבוע שעבר- סל תרבות:
התקיים 'סל תרבות' בבית הספר בנושא קולנוע עם סיגל ורדי- מרצה ומנחת הרצאות וסדנאות על נושאים שונים בקולנוע...התחושה של הילדים ושלנו היא שההרצאה ומה שהתלווה אליה לאחר מכן היה 'קטן למידותיהם'. מפיקים לקחים...

יום רביעי - משימת ניווט בנהלל:
ביום רביעי האחרון, יצאו 18 מילדי המרחב למשימת ניווט ברחבי נהלל. הילדים חולקו לחוליות של 2-3 ילדים, קיבלו תצלום אוויר של נהלל למכשירים הניידים, כולל נקודות שאותן היו צריכים לאסוף בדרך ויצאו לניווט של כ 15-20 דק' (למעט קבוצה אחת שרצה את הכול והגיעה לאחר 10 דק'). הסיום היה איך לא, בצרכניה של נהלל- שם קינחנו בגלידה קרה. בשבוע הבא- צפויה לילדים משימת ניווט נוספת- ארוכה וקשה יותר הפעם...

חג שבועות:
ביום חמישי האחרון, ציינו את הפנינג חג שבועות המסורתי שלנו בבית הספר. קפצנו מעל בלות קש, קלענו זרים, השתעשענו במים. היה כיף... 

מסיבת סיום - תתקיים (למי שעדיין לא מעודכן), ביום רביעי הבא- 19.6 בשעות אחה"צ בבית הספר. הנוהל הוא קבוע - מתחילים בתערוכה בכל רחבי בית הספר, במקביל-במות קטנות הנותנות מקום לילדים בית הספר שרוצים להראות את כשרונם, ולאחר מכן האירוע המרכזי ברחבה הראשית. זמן סיום משוער- 20:30. הזמנה תישלח במייל על- ידי בית הספר ובקבוצות הוואטסאפ של השחריות.

זהו, ממש עוד רגע מסיימים...

שיהיה שבוע טוב ושמח לכולנו

מכל צוות המרחב.

סיכום שבועי – 25.5

שלומות לכולם,

יחיאל מוהר כתב ולהקת הנח"ל ביצעה ב 1956 את השיר 'יא משלטי' עם משפט שכה רלוונטי לימים אלו: "חום הלב ואש הקרב על משלטי..."

מעבר להתחממות הגלובלית, מגיע ל"ג בעומר ואתו שרב ושריפות. כל אחד בחום הזה נלחם...חלקנו 'מלחמות' פרטיות וחלקנו ב'מלחמות' רחבות יותר: בתוך השרב 3 מתלמידנו נסעו השכם בבוקר על חשבון החופש להילחם על הבית- להפגין בתל אביב בעד הקמת שדה תעופה משלים לנתב"ג בנבטים ולא בעמק יזרעאל. והערב, שבת, ייצאו עוד רבים להילחם על הדמוקרטיה. כשחום, פוליטיקה והפחדות  נפגשים זה לרוב מלחיץ אך מגלה את הכוחות שלנו להילחם על הבית: מה שחשים ילדים והורים רבים בעניין משבר תנועת הנוער שנמצא בעיצומו בימים אלו. גבולות 'הקרבות' צריכים להיות ברורים ומדוברים ובכך נעניק לילדים דוגמה טובה לאקטיביזם, ליציאה שלנו מדלת אמותינו ולדמוקרטיה.

ובתוך כך סוף השנה קרב, סיכומי שנה, גראפים, פרידות והתכוננות למסיבת סיום..

האנגר צעירים:

כחלק מההכנות לקראת שנה הבאה, ומתוך הבנה לכך שההאנגר יתפוס יותר ויותר מקום בחייהם של הילדים בבית הספר בהמשך, ביום ראשון האחרון בשעה האחרונה, עשינו עצירה למשך שעה מהשגרה הרגילה- התלמידים ואנחנו הצוות (כולל חלק מצוות ההאנגר של מרחב בוגרים). בזמן הזה, ההאנגר היה פתוח ועבור ילדי המרחב שלנו- הן באמצעות סדנאות שאנחנו המורים הכנו והתקיימו במרחבי ההאנגר (כולל בנגריה) והן דרך פעילויות שנוצרו תוך כדי. האתגר ברור לנו, ויחד עם זאת הילדים כבר מתחילים להפנים הן את התפיסה, והן את הפרקטיקה של ההאנגר, כל אחד בקצב שלו/ה. 

טיול אופניים

ביום שני יצאנו לרכיבה וגיבוש חברתי לכיוון כפר יהושע. שני רכבי ליווי, 2 מדריכי רכיבה מוסמכים, 25 תלמידים רוכבים, 5 מורים , 76 פיתות על הטאבון וצוות לוגיסטיקה (גלי פלג ומס' ילדים) שהכינו לנו את ארוחת הבוקר- סלט, שקשוקה מצוינת ענקית שבושלה בשטח (על ידי אדר). כל אלו הרכיבו יחדיו יום כייפי ומאחד שכלל הרבה עבודת צוות, עזרה ותמיכה הדדית. היה נעים, מהנה ומלמד לראות את הילדים מתמודדים עם האתגרים הפיזיים, מנטאליים וחברתיים שהיו להם במהלך כל אותו היום. חזרנו לקראת הצהריים לבית הספר למזגן ולשלוקים. אלו שרצו גם קיבלו הזדמנות להתרענן בממטרות שפתחנו להם על הדשא – בקרבת בית הספר.


יום הורים

ביום שני הקרוב (27.5) ובזה שאחריו (3.6) יתקיימו מפגשי הורים-מורים לסיום מחצית שנייה. זה זמן מצוין לקחת כמה דקות ולחשוב מה הרגשתם, מה מעניין אתכם לשאול או לברר ולשלוח אל החונכים מבעוד מועד בכדי שיוכלו לאסוף מידע ולהגיע עם חומר מדויק למחשבות המשותפות. בהצלחה

חיסון פפילומה- שכבה ח':

מחר- יום ראשון 26.5, יקבלו ילדי שכבה ח' חיסון נגד פפילומה. הורים שאינם מעוניינים בכך- בבקשה עדכנו את החונכים/ מזכירות בית הספר.

אנחנו כבר ממש בישורת האחרונה של סוף השנה. מרגישים זאת על הילדים (נוכחות בשיעורים, קצב ההליכה לשחריות הבוקר ועוד). מחזיקים מצד אחד ומנסים גם לאפשר את התחושה הנעימה כל כך של סוף שנה. 

שיהיה שבוע טוב לכולנו

צוות המרחב 


 

 


סיכום שבועי- 18.5.19

שבוע שלם ושגרתי עבר עלינו, שכלל התאוששות מיום העצמאות, התרגשות מהאירוויזיון והכנות לשבוע ספורטיבי -טיול אופנים מרחבי המתקרב ביום שני. ומרוץ השדה המסורתי ביום שלישי. בין לבין בחונכויות מתחילים לסכם את השנה. שיעורים מתקרבים לסופם ובחלקם כבר מתגבשים תוצרים מסעירים. ומה עוד? מסיבת סיום שאוטוטו מתקיימת (19.6, ניתן לרשום ביומנים), בה משתתפים חלק מילדי המרחב, שיח על מבנה המרחב בשנה הבאה, עם כניסת שכבת ט' לגיל התיכון, תחילת תהליך פרידה ראוי לאלו העוזבים את המרחב, ובעיקר מנסים ליצור ולהחזיק שגרת לימודים מחד, ובמקביל גם הזדמנויות לשבירת שגרה דרך פעילויות מהנות ומשמעותיות מאידך.

הצגות

סל תרבות- הצגה לכיתה ח: ביום שני השבוע יצאו תלמידי שכבת ח' להצגה "אחד מול כולם" ,היא הצגה העוקבת אחר ילד עם תסמונת טורט החובה קשיים בחייו הפרטיים והחברתיים עקב מעבר לבי"ס חדש. ראיית האחר על קשייו וקשיינו לקבלו טופלה באופן מעניין וכפי שציין גיא המורה- "גם הקשוחים ביותר הזילו דמעה. ומי שלא - כנראה שהוא לא קשוח מספיק..."

ביום חמישי, צפינו בהצגה הנסיך הקטן של ילדים ממרחב ביטלס וגזוז שביימה, הלחינה והפיקה המורה יעל תלם. מרגש ומהנה לראות את הכוחות הפנימיים של בית ספר יוזמים, עוזרים ומפיקים יופי שכזה.

פינוק הילדים הנבחנים לבגרות:

השבוע נבחנו חלק מילדי מרחב בוגרים בבחינת הבגרות באנגלית. חלק מילדי המרחב שלנו לקחו יוזמה והכינו להם כל מיני מטעמים על הבוקר, להנעים את שהייתם לקראת הבחינה...אין על מסורות שכאלו בין מרחבים...

שבוע ספורטיבי שלפנינו:

טיול אופניים: בהתרגשות רבה, אנחנו מוציאים את טיול האופניים השני של המרחב, מסורת שהתחילה בשנה שעברה. המסלול מוכן וכולנו מתרגשים לקראת הטיול. נשארו עוד סגירות אחרונות, בעיקר אל מול משרד החינוך...

ביום ראשון (גג שני בוקר כמובן...) מביאים את האופניים לבי"ס (ניתן יהיה לנעול אותן). ביום שני, לאחר התארגנות הבוקר, נצא כולנו לטיול רכיבה מעגלי באזור השדות שבין בית שערים לכפר יהושע. נעצור למנוחות וארוחה משותפת ונחזור טרם ההסעות לבית ספר. הטיול מאושר ע"י משרד החינוך ומלווה בנוסף לצוות המרחב, קיבלנו תוספת משמעותית של שני מדריכי רכיבה מוסמכים.

להלן ציוד חובה לטיול:

אופניים תקינים

קסדה

נעליים סגורות

3 ליטר מים

קרם הגנה

אוכל עד הצהריים

מקווים מאוד שכגודל הציפיות, כך גודל ההנאה שלאחר הטיול...

אישורי יציאת ילדיכם לטיול – בבקשה דאגו להביאם לבית הספר. יש פתרון לאלו שאינם מעוניינים לרכב על האופניים (צוות שקשוקה וכו'...)

יום שלישי- מרוץ בית הספר המסורתי:

ביום זה, נצא על הבוקר למרוץ השנתי והמסורתי שלנו. הילדים יכולים לבחור האם להשתתף, או להישאר במסגרת המשימות של יום שלישי הגדול (עבודה/ האנגר/ בית ספר ביוקנעם).

ל"ג בעומר השבוע:

ביום שלישי השבוע תתקיים מדורת ל"ג בעומר המסורתית במהלך שעות אחה"צ. מקווים לראות את הילדים באירוע הנהדר הזה. פרטים נוספים- ישלחו אליכם דרך קבוצות הוואטסאפ. יום חמישי- חופשת ל"ג בעומר. אין לימודים...

שני תאריכים של ימי הורים בפתח...מייל יישלח בימים הקרובים אליכם מבית הספר להרשמה:

 יום שני, 27.5 וכן יום שני, 3.6...

שיהיה שבוע טוב

צוות המרחב

סיכום שבועי – 4.5.19

שבוע טוב,

חזרה מחופשה ארוכה תמיד טומנת בחובה הפתעות: חלק גבהו, חלק צבעו שיער וחלקנו נחנו. תחושת המפגש והשיבה הנעימה אל המרחב עזרה בכניסה היישר לתוך השבוע המורכב של ימי הזיכרון והעצמאות:

יהודה עמיחי מתוך (פתוח סגור פתוח)

ציון יום זיכרון לשואה ולגבורה:

ביום חמישי הצטרפנו למרחב בוגרים לשמיעת סיפור חייו של מיכאל יוליס. חלקו הראשון של המפגש יוחד להסבר על המבנה הגיאופוליטי של בסרביה (חבל ארץ היסטורי במזרח אירופה)

בשנות השלושים ובמהמשך שמענו את סיפור לידתו המדהימה במחנה עבודה. עוד הוא שיתף בסיפור חייו ועדות מרתקת נוספת. הצחוק, החופש והעצמאות הכה ברורים לנו מאליהם קיבלו את זווית הפרספקטיבה מכל יושבי החדר ובכך הרווחנו כולנו.

סל תרבות ביום שני ושיח תיכון לשכבת ט':

השבוע יצאו תלמידי ח' להצגה 'הניצחון הסופי' של תאטרון 'אורנה פורת', אשר עוסקת בסיפור חייו – הישרדותו וניצחונו המופלא של ד"ר פליקס זנדמן- שורד שואה, מדען, ממציא, יזם ובעל חזון, אשר תרם לא מעט לחברה האנושית ולמדינת ישראל בפרט. ההצגה הייתה לילדי ח', אשר עברו בזמן השחרית הכנה מרגשת ומשמעותית לקראת ההצגה. במקביל לכך, יצאה שכבת ט' מבית הספר לרחבי הדשא של הפנימייה בנהלל, שם קיימו שיחה לקראת שנת התיכון בשנה הבאה- ציפיות, שאלות, דאגות ועוד.

עזיבות וחזרות של ילדי המרחב:

כמו בכל שנה בתקופה הזו, כך גם השנה הגיע הזמן של הילדים (ושלנו המבוגרים) לעסוק בסוגיה הרגישה הזו. העיסוק הינו פרטני מול כל ילד, ואנחנו מלווים כמובן את תהליך ההתלבטות האישי של כל אחת ואחד מהילדים. אנחנו בעיקר מזכירים שיש לנו צורך לקבל מידע על החלטה סופית שלכם ושל ילדיכם (קורה דרך החונכים כמובן) - בכדי להיערך כבית ספר ובמקביל לנהל תהליך היפרדות נכון לכל ילד...

אנחנו בעיצומה של תקופת ימי הזיכרון...תקופה לא פשוטה וחשובה ביותר לנו כעם, כאומה, כחברה וכפרטים. אנחנו משתדלים להיות רגישים מאוד ברמות החשיפה והשיח עם הילדים. להיות ענייניים, מכילים, מקשיבים. לתת מקום לפריקת המתח אצל הילדים- כל אחד ואחת מהמקום המאוד פרטי שהם מביאים לנו לשיח. אנחנו מזמינים גם אתכם ההורים לשתף אותנו, במידה ואתם רואים לנכון...

יום רביעי- יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל ונפגעי פעולות האיבה. הלימודים יסתיימו בשעה 12:00. הילדים צריכים להגיע בחולצות לבנות.

יום חמישי- חופשת יום העצמאות.

שיהיה שבוע טוב

מכל צוות המרחב

                    סיכום שבועי- מרחב צעירים 17-21.2

השבוע הפגיש אותנו מספר פעמים סביב אינדיבידואליות ועצמאות, בחירה מול הכרח, שיעורים ועבודה מול זמן חופשי.

מריה מונטסורי, הפדגוגית-הרופאה-המחנכת-הפילוסופית-הפמיניסטית (אפרופו אינדיבידואליות..) טענה כי עלינו, המחנכים לשים לב שהילד לא יזהה טוב עם בטלה ורע עם פעילות. החזקת ההבנה הזו כאמור ליוותה אותנו רבות השבוע וודאי תלווה את כולנו גם בהמשך בביסוס ערכים מתוך רצון והתנסות פנימיים ולא כפייה חיצונית. התהליכים הם  אישיים וגיל ההתבגרות, השינויים והקצב השונים בין אחת לאחד מכוונים את הילדים ואותנו בקצב ובבניית הזהות והשאיפות.

שלישי בחוץ

ביום שלישי חזרנו חלקית ל'שלישי בחוץ' כשהבוחרים בעבודה התחילו לעבוד וכך גם בוחרי ההאנגר ואילו הפרויקט המסקרן של ליווי בית ספר 'אורנים' ביקנעם יחל רק בשלישי הקרוב.

אנו מזכירים כי לצד שלושת אפשרויות הבחירה, הללו כבכל שיעור- גם זמן פנוי הוא אפשרות בחירה של הילדים, באישור חונך כמובן.

שיח מרחבי

אנו מקווים ששמעתם על השיח המרחבי מיום חמישי השבוע- גלעד העביר פעילות  מרתקת במהלכה יצר מספר פרובוקציות אשר מעבר לקשב ולעניין הובילו לשיח נהדר שקיימנו בקבוצות קטנות לאחר הפעילות. השיח הפילוסופי לפרקים, אותו הובילו הילדים התייחס אל הנורמות במרחב, מוביליות חברתית ,עצמאות מחשבתית ועוד. הייתה הקשבה אמתית, כנות ושיח ברמה חדשה שאנחנו מאוד שמחים בו.

מרחב צעירים (טיפקס) בשנה הבאה...

אז כן...באופק כבר רואים את השנה הבאה...שנת התיכון לשכבת ט' 'והכמעט' תיכון לשכבת ח'. התהליך המרגש כבר החל והרכבת יצאה לדרך... לפני שבוע התקיים מפגש מרחבי בו אירחנו את אור דליות (מורה ממרחב בוגרים), ילדים משכבות י' – יא', גלי ואורי. אור סקר את הקונספט של התיכון והמערכת השבועית ולאחר מכן התפצלנו לקבוצות ובכל מעגל שיח השתתפו כמה ילדים ממרחב בוגרים שסיפרו בגוף ראשון על חוויותיהם מהתיכון, בגרויות וענו על שאלות. במפגש עורר בנו עוד שאלות ומילא אותנו בידע וציפייה.

ערב למידה – תיכון

בגרויות? מה זה תיכון? מה יהיה הבדל בין הט'יניקים ל'י'ניקים בשנה הבאה? איך לומדים ולמה? שאלות כאלו והרבה אחרות נפגוש ביום שני הקרוב, 25.5 בערב למידה להורים (לילדים?). חשוב לנו לפגוש אתכם, לשמוע ולספר.

טיול אופנים

טיול אופניים מרחבי, מחכה לתאריך לסופי ליציאה לפועל. אנו מקווים שזה יקרה בקרוב מאוד- באחד מימי שני בחודש מרץ. פרטים בקרוב

טיול שנתי

תזכורת הטיול השנתי יתקיים ב 3-4 לאפריל. השבוע התקיימה אספה בית ספרית ועל הפרק היה האם להפוך את הטיול השנתי לבחירה או חובה. הרוב הנראה היה בולט וקבע כי הטיול השנתי יהיה פעילות חובה...

שיהיה שבוע טוב לכולנו

צוות המרחב
סיכום שבוע התנסות/ טעימות- מחצית ב'

שלום שלום

שבוע טעימות/ התנסות- מחצית ב':

שבוע טעימות ראשון מסוגו עבר עלינו השבוע- בכל משבצת העברנו שני שיעורים זהים על מנת לאפשר לילדים להספיק לקבל רעיון ותחושה או כמו שאומר דייב בארי: כשמגיעים ליקב עוסקים בפעילויות הקשורות ליין, שהן בעיקרן: א) לטעום יין, ו- ב) לנסות לאמץ הבעות פנים מהורהרות כדי להיראות כאילו יש לך שמץ של מושג בנוגע למה שאתה טועם...אז כמובן שזה גם ברור לנו ובשבועיים הקרובים תהיה גמישות כדי לוודא שכל אחת ואחד מוצאים את מקומם וטעמם. את המערכת הסופית יקבעו החונכים/ות יחד עם הילדים/ות.

סיור במוזיאון- סל תרבות:

ביום שלישי עלינו על אוטובוסים ונסענו למוזיאון האומנות בחיפה לתערוכה וסדנה- shop-it.

התערוכה עוסקת בתרבות הצריכה תוך הצגת מגוון יצירות הקשורות לנושא. מוזמנים להתרשם מהתערוכה כאן. הסדנה הפעילה את הילדים בטכניקה של וידאו ארט- הנעת גזרי עיתון על במה שחורה עם שיפודים וצילום וידאו של ההתרחשות- התוצאות היו מעולות! מעבר לכך הילדים זכו ובצדק לתגובות מחמיאות מאוד מצוות ההדרכה המקומי על רמת הידע, העניין וההקשבה!

לקראת תיכון...

השבוע נערוך עם ילדי המרחב מפגשים בנושא התיכון בבית הספר שלנו, לאור שנה הלימודים הבאה המעבר ללימודים בתיכון הדמוקרטי... זהו מקום להעברת ידע, נתינת מענה לשאלות ובעיקר שיתוף בציפיות, חששות ותחושות לקראת שנה הבאה. ניפגש עם מורי התיכון ונציגי הילדים ממרחב בוגרים. נשמע מהם על החוויות, התהליך, והאיזון בין לימודי ההאנגר, המעש"ה והבגרויות כפי שהם חווים בשנה/ שנתיים האחרונות.

בהמשך צפוי מפגש בנושא התיכון אתכם ההורים (ויחד עם הילדים) בנושאים הללו. המפגש יתקיים במהלך יום הלמידה שיתקיים בתאריך 25.2, יום שני בעוד שבועיים בשעות הערב. יכולים כבר לרשום ביומנים...

נהיה בקשר...

שיהיה שובע טוב לכולנו

צוות המרחב

 

סיכום שבועי - שבוע חצר

הורים יקרים שלומות

וולטיר הסופר והפילוסוף כתב:

"העבודה מחסלת את שלוש הרעות הגדולות: שעמום, פשיעה ועוני".

שבוע החצר הנפלא יכול להוסיף לוולטיר, מן הכוס המלאה, כי העבודה הביאה אתה: יוזמה, פתרון בעיות, פיתוח קשרים חברתיים בעבודת צוות, רכישת מיומנויות חדשות, תחושת מסוגלות ועוד ועוד. נכון, לא כולם כצפוי, היו פעילים בכל השבוע- וגם זה לכשעצמו היווה מקום לבדיקה והתבוננות. מרחב טיפקס לקח אחריות ישירה על 2 פרוייקטים:

פינת שחנ"ש (שיחות נפש)- מרחב זיכרון לאסף

בשיתוף עם משפחתו של אסף בתכנון בנינו דק עץ, סיידנו קיר, הכנו ספסלים וערסל ותחמנו אזור שאינטימי ומיוחד שבו ניתן לשבת בחונכות או בשיחה רגילה בין חברים. על קירות נכתבו משפטים הקשורים לאסף. מקווים שהפינה תשגשג במטרותיה לאור ההשקעה, החשיבה והעבודה שנתנו החבר'ה.

חצר טיפקס- דק, ספסלים ופרגולה

פינת ישיבה צמודה לקיר למזרחי של המרחב נועדה לשדרג את החצר ולאפשר מקום לתה של הבוקר או שיחות במהלך היום. תודהגדולה לניסים אבא של מיקה ממרחב בוגרים שסייע לנו בבניית הפרוייקט ושוב- לילדים הרבים שעבדו קשה ובחריצות בבניית הפינה.

במקביל, השחרית של גלי דאגה לפנק את המרחב בבית קפה שפעל במרחב לאורך כל השבוע, מעוצב ומסוגנן כמו שמגיע למרחב שלנו...

שבוע טעימות מחצית ב'

השבוע נפתח שבוע הטעימות, בהתאם להחלטת האסיפה, במתכונת חדשה. כל שיעור ייערך 20 דקות- כלומר בכל משבצת ניתן לדגום 2 שיעורים על מנת לבדוק את ההתאמה. את המערכת הסופית ייקבעו התלמידים יחד עם החונכים.

יום שלישי בחוץ

בהתאם לבקשות הילדים ורעיונות של הצוות משודרג יום שלישי בחוץ:

#. פרויקט ב"יס אורנים ביוקנעם: זהו בית ספר יסודי ממלכתי אשר עושה צעדים לכיוון תפיסות החינוך הדמוקרטי ולכן ביקש 'חניכה' מאתנו. הילדים מטיפקס שיבחרו לקחת חלק בפרוייקט יקדמו את בית הספר באופנים הבאים- חונכויות לילדים, עוזרי הוראה ופרויקטים בבית הספר.

#. קו העבודות המזרחי- רמת דוד ויפעת- ממשיך כרגיל. ילדים יבקשו להפסיק רת עבודתם בקו הזה יכולים לעשות זאת ועל בסיס מקום פנוי- יכולים להצטרף חדשים.

#. קו העבודות בכפר יהושע- מפסיק להתקיים.

#. עבודה בהאנגר למי שבחור לא לצאת מבית הספר.

ומה עוד קורה השבוע...

ביום שלישי יצאו כל תלמידי המרחב לסל תרבות מיוחד במוזיאון לאומנויות בחיפה, ויעברו סיור באשכול של תערוכות העוסקות באופן ביקורתי בתרבות הצריכה העכשווית, התשוקה לקניות, הבילוי הפופולרי בשופינג ברשת, 'אני צורך משמע אני קיים'...? כחלק מהסיור במוזיאון, יעברו הילדים סדנת צילום הקשורה בתערוכה...צפוי להיות מעניין. נקיים הכנה לסיור בשחריות של יום שני...

שיהיה שבוע טוב

מכל צוות המרחבסיכום שבועי- מרחב צעירים, 26.1.2018

מרק טווין, לא היה  תלמיד בדמוקרטי אבל צדק לפחות באמירה אחת:

"להגיד 'אל תשים את כל  הביצים בסל אחד' זו שטות. שים את כל הביצים בסל אחד- ושים עין על הסל". מחצית ראשונה ומוצלחת מאחורינו ובה השתדלנו לשים עין על הסל המלא שלנו: דגרנו, חיממנו וגדלנו. אין טוב מיום המחצית ו'הביצה שלא התפוצצה' כדי לזכור מה ואיך אנחנו עושים...


יום ט"ו בשבט בית ספרי בגבעת עודד

במסגרת ציון חג ט"ו בשבט יצא בית הספר ליום הטיול היומי המסורתי שלנו 'בגבעת עודד' - מרחק הליכה של 20 דקות בשדות נהלל. אנחנו החלטנו לקיים חצי יום רגיל של האנגר ועבודות והצטרפנו לשאר בית הספר לחלקו השני של היום (היה נכון ומדויק עבור הילדים). ההליכה הנעימה ביום שמשי, המרק המשותף, תחנות הפעילות וה'בצוותא '  עשו את היום למשובח.


 יום המחצית

יום חמישי היה מיוחד מאוד - שחריות ארוכות ומיוחדות, מפגש נחנכים, חלוקת תעודות (וסוכריות על מקל שלחלק היו משמעותיות יותר מהתעודה...), רדיו בית ספר עם הקדשות וריקודים, תחנות משחק (מישהו חשב שקפיצה בחבל יצא מהאופנה...?) ויצירה, כמ"ש וכמובן- הביצה שלא התפוצצה (שלחנו מס' נציגים אמיצים (ואמיצות) מהמרחב שניסו מזלם/ן). הייתה אוירה מצוינת, רב- גילאית ובכלל - יום מוצלח במיוחד!

 

פרויקט אלפה ואודיסאה- בשיתוף הטכניון

אז היו 4 בנות מהמרחב שהחשיפה לפרויקט הייחודי שעשינו לשילוב לימודים בטכניון הצליחה לגרות להן את יצר הדמיון והן לקחו את ההרפתקה הזו בשתי ידיים...פגישת היכרות ראשונית ועוד מבחן פסיכוטכני ארוך שהיה להן ביום שישי האחרון בטכניון...שיהיה בהצלחה ובהנאה...

 

שבוע חצר

השבוע הזה טומן בחובו אחריות לנראות בית הספר, יצירתיות, למידה תו"כ עבודה, המון שיתופי פעולה והתנסות. מטרתנו להרים בשבוע אחד פרויקטים שמתחילים ומסתיימים (הקמת 'הפינה לאסף' לדוגמה). קבוצת השחרית של גלי גם יזמה כל מיני פעילויות פנים- מרחביות מהנות. חשוב לציין שזהו שבוע לימודים רגיל לכל דבר ואינו בחירה. לא מתקיימת בו המערכת הרגילה אך יהיו שיעורים למי שירצה לנוח קצת מהעבודה. נשמח לשיתוף פעולה שלכם ראשית בתיווך לאלו מהילדים שחשים בלבול ביחס אליו ושנית בעזרה בעבודות- נשמח לכל עזרה מכם, מי שיש לו/לה זמן פנוי...

 

שיהיה שבוע מוצלח לכולנו

צוות המרחב


סיכום שבועי- 12.1, מרחב טיפקס

הורים וילדים יקרים, שבוע טוב...

"למה שאתם קוראים "בוץ", אני קורא אדמת מולדת רטובה"... (מקור לא ידוע)

ההפגנה נגד הקמת שדה התעופה ברמת דוד, אירוע מרכזי השבוע, מתומצתת יפה במשפט הנ"ל. יצאנו בחלקנו ליטול פעולה אקטיבית כחלק מהכלים הדמוקרטיים העומדים ברשותנו ובשם ערכי שמירה על העמק (מולדת) ועל אדמתו הבוצית...להפגנה קדמה שחרית שעסקה בסקירת הנושא, במשמעותה של הפגנה וגם במתן פתח והקשבה לקולות שונים משלנו- הבון-טון באזור הוא נגד- אך ישנם בבית הספר גם כאלו שבעד ויש להיות קשובים ומכבדים.ימי הורים

אנו הצוות מתארגנים ועמלים לקראת המפגש עמכם. הפעם ייוחדו 30 דקות לכל פגישה ואנו מזמינים אתכם לשלוח מראש נושאים שחשובים על מנת שנוכל לאסוף את הנתונים משאר אנשי הצוות ולתת תמונה רחבה ככל האפשר. במקביל מסיימים עם הילדים את הייצוגים הגראפים שלהם לתיעוד המחצית הראשונה. שיהיו ימי שני מוצלחים!

שבוע חצר

יתקיים בתווך שבין שתי המחציות- 3-7.2, במהלכו נשדרג את חצר בית הספר שלנו. מדובר על מסורת והפנינג אמתי, חגיגה של עשייה רב- גילאי ומגוונת, המאפשרת לכל ילד/ה, להביא עצמם לידי ביטוי. הורים המעוניינים להצטרף ולקחת חלק- פנו אלינו. נשמח מאוד...

הצטרפותה של רעות לצוות המרחב

בשמחה והתרגשות רבים, אנחנו שמחים לבשר לכם (לילדים סיפרנו כבר ביום חמישי), על הצטרפותה של רעות מנור לצוות המרחב, וזאת לאחר שהיא חוזרת מחופשת הלידה בה הייתה בשנה האחרונה. שיהיה בהצלחה ובהנאה רעות

שיהיה עוד שבוע חורפי ונעים לכולנו

מכל צוות המרחב
סיכום שבועי- מרחב טיפקס, 5.1.19

שלומות לכולכם/ן

"אדם חייב לעשות למען האחרים ולא להעלים עין; אם הוא רואה שריפה, עליו לנסות ולכבות אותה; אם אין ברשותו דלי מים, הוא יכול להשתמש בכוס; אם אין לו כוס, יש לו כף, ואם אין לו כף - אז יש לו כפית."
עמוס עוז

אווירה אחרת אפפה את המרחב השבוע. אולי השנה האזרחית החדשה, אולי סוף המחצית המורגשת, אולי חוויית מסע השטח המוצלח. על אחריות - אישית ולאומית- בסיכום השבוע...מתחילים...

חונכויות סוף מחצית
שלב סיכומי הביניים והכנת הגרפים הגיעה אל החונכויות. זו הזדמנות מעולה לשיקוף עצמי,מבט כולל על המחצית שעברה והתכווננות למחצית הבאה- אתם ההורים תפגשו אותנו ואת הגרפים בעוד שבועיים- זמן טוב למחשבות ודיוקים להמשך.

על הקשבה וכבוד
עיסוק רב אנו מפנים לשאלה כיצד לשפר את ההקשבה והכבוד ההדדי בתוך המרחב. בשחריות וגם בפעילויות מרחביות מורגשת התקדמות יפה. עדיין אנו נתקלים לעתים -בעיקר אל מול מבוגרים- בקושי להתעלות להקשבה ואיפוק. מזמינים אתכם לבדוק עם הילדים את עמדתם בעניין. כתפיסה של מקום דמוקרטי המעצים את הבחירה והאחריות האישית יש לכל אחת ואחד אחריות על המצב, וודאי לפני התייחסותו של עמוס עוז המנוח בתחילת הסיכום.

'אודיסאה' ו'אלפא'
ביום חמישי הגיע אלינו למרחב שוקי מהטכניון לחשוף בפנינו את תכניות ההצטיינות של הטכניון המיועדות לחוד החנית של מוחות צעירים בארץ. חלק לא מבוטל מילדי המרחב הקשיב, התעניין ואף נשאר לאחר ההרצאה לשאול שאלות. הילדים לקחו הביתה ברואשורים עם מידע רלוונטי. מי מכם שמעוניין במידע נוסף- נא בבקשה לפנות אלינו. (מי שלא קיבל את דף המידע מהילדים- נשלח אליכם בצילום דרך קבוצות השחרית). בהצלחה לאלו שיבחרו לגשת לשלבי המיון! 
   
תנו ללמוד בשקט!
השבוע ביום שלישי בשעה 13:00 ייחנך מחלף ישי-אלונים בנוכחות ראש הממשלה ושר התחבורה. קיבלנו הזמנה ממטה המאבק נגד שדה תעופה משלים בעמק יזרעאל, להירתם ולהיות חלק מהפגנה המתקיימת נגד שדה התעופה. ההפגה תתקיים ביום שלישי לפני ובזמן הטקס. אנחנו בוחנים את השתתפותנו ונעדכן אתכם בהקדם על כך. כמובן שמדובר על בחירה של כל תלמיד ולאחר אישור ההורים כמובן. כאמור- פרטים נוספים ומדויקים על הזמנים נעדכן במנהלך יום המחר. הפגנה ואקטיביזם חברתי הם יסודות דמוקרטים שאנו מקדמים ורואים זכות בחשיפתם הפעילה לילדים.

תאריכים קרובים לסימון ביומנים:
#. יום הורים- ערב ראשון לבחירה: יום שני 14.1 (15:15-18:30)
#. יום הורים- ערב שני לבחירה: יום שני 21.1 (15:15-18:30).
טבלה לרישום תישלח אליכם במהלך השבוע הקרוב במייל מבית הספר
#. יום סיום מחצית א' בבית הספר - 24.1
#. שבוע חצר בבית הספר - 27-31.1

שיהיה שבוע טוב, רטוב ומוצלח לכולנו

מכל צוות המרחב
סיכום שבועי- מרחב טיפקס 21.12.18

"מסע מוצלח לא מסתיים לעולם,
הקילומטרים כן.
אך הזמן נשאר חקוק בתוכך
הופך חלק ממך.
בסוף המסע אינני מרגיש מנצח,
אלא יותר אסיר תודה.
כאילו שהדרך עברה בתוכי ולא אני בתוכה..."

(אברהם חלפי)מסע שטח 2018:
3 ימי מסע, עם כל המשתמע מכך, עברו על חלק מילדי המרחב השבוע: היציאה מהנוחות, מהחמימות ומהירוק אל אתגר, קור ונוף מדברי אדיר הפגישו אותנו עם עצמינו ואחת עם השני בסיטואציות מגוונות- סביב המדורה, הושטת יד לעזרה במסלול, בישול משותף בלילה או הליכה דוממת זו לצד זה. נוצרה אוירה חדשה ומיוחדת עם מרחב בוגרים וגדלנו כולנו. מאמינים שההדים על המסע ועד כמה היה משמעותי, מחלחלת אט אט לקבוצת הנערים והנערות שלנו. אלו שבחרו שלא לצאת למסע, נהנו משלושה ימים של למידה 'אחרת' בבית הספר- שיחות, יצירת קשרים חדשים, כולל הכרות עם ילדי מרחב בוגרים שנשארו, מחשבות על מיצוי זמן, השתלבות בשיעורי המערכת ועוד. 

מקווים ומאמינים שכמרחב נצא מחוזקים ומגובשים מכל החוויות שהעניק לנו השבוע החולף. 

ומה היה לנו עוד השבוע...?

אזכרה בית ספרית- שנה לפרידה מאסף
כל בית הספר התאסף ביום ראשון בבוקר למפגש לזכרו של אסף. האירוע היה קצר מכבד, כנה וכואב. בזה צוינה סיומה של שנה רוויות כאב וגעגוע לאסף, עם חיבוק גדול לבני משפחתו.

שעת ניקיון
בתחילת השבוע שינסנו מותניים - כל תלמידי ומורי בית הספר לשעת ניקיון בשטחי בית הספר- הפנימיים והחיצוניים. מטרת הפעילות היא פיתוח האחריות כלפי המקום וסביבת המחיה המשותפת שלנו- חינוך לסדר, ארגון, אסתטיקה וניקוין המרחב האישי והציבורי. הילדים שיתפו פעולה בצורה יפה מאוד ונדמה שכולנו ישרנו קו עם הנושא...

שבוע הבא- שבוע שגרתי, המשך יצירת הגרפים של סיופם המחצית בחונכויות. ביום חמישי - נחשוף את תלמידי המרחב לתכניות 'אלפא' 'ואודיסאה', שהנן תכניות לימודיות לשכבות ח'- ט' בשיתוף הטכניון...נעדכן גם אתכם כמובן בתכניות הללו ומשמעותן...

שיהיה שבוע של חזרה נעימה לשגרה

צוות המרחב


סיכום שבועי מרחב טיפקס – 22.12.2018

שלומות לכולכם/ן

יש משהו נעים בידיעה שמזג האוויר עדיין חופשי- והאנושות אולי יודעת לחזות אותו- אבל טרם למדה לשלוט בו. את הביטוי לכך אנחנו מגלים שוב בהתנסות עם מצבי חוסר וודאות כמו הדחיות הקודמות של מסע השטח. היבט נוסף הוא ההתכנסות בתוך המרחב בימי הגשם המרובים לאחרונה, התכנסות שיצרה מצבים חדשים ושיח חברתי( וגם, מה לעשות- קצת יותר מסך..).

טהורה לעד

ביום שני התכנסנו בהאנגר יחד עם מרחב בוגרים לצפות ב 'טהורה לעד' סרטה החשוב של מאיה זינשטיין העוסק בהבאתם של שחקנים צ'צ'ניים מוסלמים לקבוצת הכדורגל בית"ר ירושלים וארגון האוהדים הקיצוני 'לה פמילייה'.לאחר מכן מאיה הגיעה למרחב ושוחחה עמנו על הסרט, ענתה על

שאלות רבות שהציקו לתלמידים ולמורים. היה מספק לראות את ההקשבה, השאלות הנבונות וההתמודדות עם המסר.

פרויקט בני נוער יהודים וערבים

בתזמון לא מקרי, ביום שלישי למחרת הסרט הגיעו נציגות מהמוזיאון בעין דור להציג לילדים פרויקט מאבק בגזענות בעזרת קולנוע. הפרויקט ממומן ע"י ממשלת ארה"ב, מתקיים בימי שישי אחת לתקופה וכולל הסעות, סמינרים וכיבוד -כל אלו במימון מלא של הפרויקט. מספר ילדים הביעו עניין ונשמח לתיווך ההורים ולעידוד הגעה. נשלח אליכם פלייר עם הסבר דרך קבוצות הוואטאספ..במידה ומעוניינים- מוזמנים לדבר אתנו.

מחשבות על יום שלישי במחצית הבאה...

לקראת המחצית השנייה אנו הצוות בודקים כיווני פעולה חדשים כדי לדייק את המטרות והערכים בפעילות המרחב. בקרוב ייפתח הנושא לשיח עם הילדים. בין הרעיונות: אפשרות להמשך עבודות, הגדלת שעות האנגר, בדיקת פרויקטים נוספים עם למידה מחוץ לבי"ס. מזמינים לשיח בבתים...

ומה בקרוב...:

-   #. מחר, יום ראשון, יתקיים בבית הספר (8:30-9:00) מפגש לזכרו של אסף פרידמן ז"ל.

-    #. יום שלישי השבוע – נסיעה למסע שטח...מתראים בבית הספר ביום שלישי בשעה 6:30 בבוקר...במידה ויש מידע שעדיין אינו ברור- הרגישו חופשיים לפנות אלינו.

-  #. אפשרות ללמידת קורס בוידאו/ עריכת וידאו בשיתוף מכללת עמק יזרעאל...נחשוף לכך מחר את הילדים...

שיהיה שבוע טוב

צוות המרחב
סיכום שבועי – 15.12 - מרחב טיפקס, ח-ט

שבוע טוב לכולכם וחזרה נעימה לשגרה לאחר שבוע חנוכה שעבר עלינו לטובה.

ומה קורה אתנו במרחב? גם לפני וגם אחרי חנוכה - האור והחושך מוחשיים מתמיד.  אנו מזהים בכל השחריות שלנו מעבר מאוד ברור מה'אור' של היחיד ל'אור איתן' - אלו הם תחילתם של תהליכים קבוצתיים שקורים ואנחנו ממש 'על השעון' בעיתוי הקלאסי של היווצרותם. בנוסף, כמו שציינו בחג חנוכה, החושך מאפשר לראות טוב יותר את אורו הפרטי של כל אחד וגם לזה אנחנו ערים ושמחים. מושגים של אכפתיות, יוזמה, פאסיביות אל מול אקטיביות – אלו רק חלק מן המושגים שבתקופה האחרונה מלווים את קבוצות השחרית שלנו. איפה המקום של כל נער ונערה בסביבת המגורים/ הקהילה בה אנו חיים. אנו מנסים להביא את השיח הזה גם למרחב הגדול, הציבורי- דרך כל מיני יוזמות קטנות כגדולות אשר אנחנו מנסים לחשוף את הילדים אליהן, כאמור- הן במרחב הבית ספרי והן מחוצה לו, כפי שנשתף גם אתכם ההורים עוד רגע...

שלישי בחוץ

מקומות העבודה והתלמידים כבר התרגלו אלו לאלו. בשבוע שעבר היו התאמות ושינויים האחרונים. האיזון הדק בין שביעות רצון הדדי (תלמידים ומקום העבודה), צרכים חברתיים, עניין, נוכחות של דמות משמעותית ותיאום ציפיות הם המתכון עליו אנחנו עמלים. ב'כמעט שבת' שלפני היציאה לחופשת חנוכה (כמ"ש- טקס קבלת השבת הבית ספרי) הצגנו לכלל בית הספר בסרטון ובהקראה את שלישי בחוץ שבו משתתפים ילדי המרחב שלנו. ועם הפנים קדימה כמובן – אוטוטו מסתיימת המחצית הראשונה ומתחילה השנייה- זמן טוב להתבוננות שלנו של הילדים על יום העבודה שלנו וההאנגר המתקיימים בו.

פרויקטים שונים ויזמויות:

ישנם כמה כאלו על הפרק (חלקם כבר מתקיימים). מזמינים אתכם ההורים לתרום ידע, ידיים או ציוד:

#. מטבחון+ קפיטריה: אזור ייעודי וצמוד למרחב שיאפשר הכנת שתייה חמה, חימום מזון ואחת לשבוע- מכירת אוכל לילדי בית הספר.

#. פינה לאסף: הקמת פינת זיכרון לאסף בשטח בית הספר בשיתוף הילדים והמשפחה.

#. קורס עזרה ראשונה: יוזמה של נטע בוים, תלמידת המרחב...נמצא בתהליכי בדיקה ראשוניים מול מד"א...

#. תכניות לימודים 'אלפא' 'ואודיסאה' בשיתוף הטכניון. יגיע נציג התכנית לחשוף את הילדים בפני התכנית. נעדכן אתכם ההורים לאחר קיומה של הפגישה.

#. טמארק- לפני חופשת חנוכה חשפנו את הילדים בפני תכנית טמארק שזהו מחנה קיץ בארה"ב שיוצרת משלחת מעמק יזרעאל לילדי כיתה ח'. קיבלתם על כך מייל מבית הספר. במידה ויש היענות/ שאלות נוספות- מוזמנים לפנות אלינו.

#. משימות מתוקשבות של משרד החינוך- אורי המנהל חשף את הילדים בפני התכנית. מדובר על אפשרויות ללמידה מתוקשבת בנושאים שונים ומגוונים. נשלח לכם על כך מייל בנפרד.

#. תכנית YUAR – מפגשים של בני נוער לטובת מאבק משותף בגזענות: השבוע (יום שלישי), תגיע נציגת התכנית כדי לעניין את הילדים בפרטי התכנית. מדובר על תכנית הכוללת שני מפגשים של בני נוער יהודים וערבים כאשר בקיץ יתקיים סמינר ובתומו ייבחרו 25 נערים ונערות להמשך התכנית (ישתלבו כמדריכים וכעוזרים בתכנית בבתי ספר יסודיים בשנת הלימודים הבאה).

-          כמו שקראתם...לא מעט יוזמות/ פרויקטים חדשניים היכולים ליצור עניין רב אצל הילדים. נשמח מאוד ליצירת שיח גם בבתים סביב שלל התכניות הללו. אנו כמובן זמינים עבורכם לכל שאלה/ הבהרה...

מה עוד הולך לקרות בקרוב במרחב...?

השבוע ביום שני -  סל תרבות בבית הספר – צפייה משותפת בסקט 'טהורה לעד'. הסרט מאפשר הצצה נדירה לקבוצת האוהדים הקיצונית של ביתר ירושלים, 'לה פמיליה'. הסרט אינו קל לצפייה ומעורר אי נוחות רבה ומחשבות על החברה הישראלית כאלימה, גזענית ומורכבת כל כך. לאחר הצפייה בסקט יתקיים מפגש עם בימאית הסרט, מאיה זינשטיין, שלאחרונה אף זכתה בפרס האמי על בימוי הסרט. מחר, יום ראשון, נקיים הכנה עם התלמידים לקראת הצפייה בסרט...

ועוד קצת קדימה...:

מסע שטח 2018...

כן, כן...אי שם בעוד שבוע וחצי, 25-27.12, אמור להתקיים מסע השטח...יכולים כבר לרשום ביומנים...בתקווה שהפעם מז"א יהיה לטובתנו והמסע אכן יתקיים...

יצא קצת ארוך הפעם...מקווים שגם מעניין

שיהיה שבוע טוב לכולנו

צוות המרחב
סיכום שבועי - 17.11.2018

"מלחמה שאף פעם לא די לה

היא עכשיו במקום אחר" \ יהודה עמיחי

תחילתו של השבוע לווה במעקב אחר מזג האוויר בהר הנגב בתקווה לקיום מסע השטח, מעקב שעבר במהרה לנגב המערבי עם פחות תקווה. הגאוגרפיה הקטנה שלנו קיבלה ייצוג קונטרסטי בין שגרה רגועה אצלנו לבין מלחמה 'רחוקה בדרום' על משמעויותיה הפריפריאלים והפוליטיים- דין שדרות כדין תל אביב?

יוזמה בהאנגר

בתגובה למצב בדרום, ביום שלישי בבוקר ילדים ממרחב טיפקס ומרחב בוגרים יזמו הזמנת ילדים מעוטף עזה לבית הספר ולאירוח בבתים. הפרויקט נכנס לשלבי הכנות מתקדמים אך לא יצא  לפעול עקב כניסת הפסקת האש. כולנו תקוה שלא יהיה סבב נוסף אך במקרה ויהיה- תכנית מגירה שכזו תאפשר התארגנות מהירה להבא ויוזמה ברוכה, חשובה ומשמעותית לכולם. התרגשנו לראות את הילידים בלב רחב נרתמים כה מהר לעניין.

שחריות

גם בחלקן של השחריות עסקנו במצב בדרום. היה מעניין לראות כי חלק מהילדים בקיאים מאוד בנושא ולחלקם הוא היה חדש. היו כמובן שחריות נעימות ומשחררות יותר כשחרית ספורט ושחרית נשנושי בוקר ומשחק 'מי יהיה הכי?' בעתיד.

סל תרבות

השבוע יצאו שכבות ט'-י' להצגה 'ימי שלישי עם מורי' העוסקת במפגשים בין מורי, פרופסור לסוציולוגיה שחלה במחלת ניוון שרירים ומתכונן למותו,  לתלמידו מהאוניברסיטה - מיטצ'ל. מורי מעביר למיטצ'ל קורס אחרון על הדברים החשובים באמת בחיים, אהבה, זוגיות, משפחה נישואים מוות ועוד. ערכנו מפגש הכנה להצגה שעוסקת בנושא כל כך טעון וגם מפגש של עיבוד וסיכום לאחריה. אנחנו רואים ההזדמנות יקרה לדבר עם הילדים על מה שהצגה חשובה כזו מעלה.

אליפות שש-בש

בזמן סדנאות ביום חמישי קיימנו אליפות שש-בש של מרחבי גזוז וטיפקס. היה כיף ומצחיק  ובפראפרזה על כדורגל ניתן לומר: "שש-בש משחקים כמה דקות ובסוף גיא המורה מנצח." ככה זה, ניסיון. 

בקבם (בקרוב במרחב)

+ ערב למידה ביום שני בקרוב 19.11: נפגש ב 20:00 במרחב טיפקס לפעילות ושיח ולאחר מכן נתפצל ל'עץ דמוקרטי' – כל הורה ייבחר חדר ובו מפגש שמעניין אותו- הנושאים יפורסמו במרחב בתחילת הערב. מצפים מאוד לראותכם

+ חיסון לילדי ח' - יתקיים השבוע ביום חמישי 22.11...פנקסי חיסונים למי ששכח (נתזכר גם דרך הוואטסאפים).

צוות המרחב
סיכום שבועי- 10/11/2018

חוסר ודאות, אומץ ותבונה
ריינהולד ניבור כתב:
 "אֵלִי, תֵּן בִּי אֵת הַשַּלְוָוה.
לקָבֵּל אֵת הַדְּבָרִים שֶאֵין בִּיכוֹלתִּי לְשַנוֹתָם, 
אֶת הָאוֹמֶץ - לְשַנוֹת אֵת אֲשֶר בִּיכוֹלתִּי, 
וְאֵת הַתְּבוּנָה - לְהַבְדִיל בֵּינֵיהֶם"  

מסע שטח...?
חוסר והוודאות לקראת מסע השטח ודחייתו ליוו  את השבוע ושיקפו לנו
מהי התמודדות עם ציפייה, אכזבה והתאוששות. כל הנאמר מתייחס כמובן
לא רק לתלמידים שחיכו למסע- אלא גם אלינו הצוות..שוב שבוע חורפי לפנינו 
ושוב אנחנו בפני אותו אימון. זו נקודה מעניינת להביט בה על התרבות שלנו ויחסינו עם הטבע ולשמוח שעדיין-הוא זה שמחליט...
המסע שטח מתקיים השבוע בימים שלישי- חמישי. כמובן שאנחנו נעדכן אם יוחלט אחרת בכפוף לתנאי מז"א...נהיה בקשר.

אזכרה לאסף
אתמול, צהרי יום שישי נערכה האזכרה לציון שנה בלי אסף. התאריך הזה ריחף מעלינו כבר זמן מה והיה מוחשי במרחב בעוצמות שונות אצל כל אלו שהכירו אותו. המעמד היה עצוב ומרגש ואפילו צחקנו אי שם בין הדמעות. חלק מהילדים שיתפו יותר וחלק פחות וכמובן שמומלץ לעזור לעבד את התחושות האלו גם בבית...

"טיפקס זה שם מעאפן"
ביום חמישי הופיעה להקה מקרב המרחב- 'הצעירים' עם שיר
מצויין ומחאתי הקורא לשינוי שם המרחב מטיפקס- למרחב צעירים.
זו להקה אד-הוק שמטרתה לייצר תקדים ועם זאת לשמור על מסורת בה שמות
המרחבים בבית הספר נקראים על שם להקות. נדווח עם התקדמות התהליך.
(ואיזה כיף שהמילה מעאפן חזרה לשימוש).

סל תרבות מחר- יום ראשון לשכבה ט':
מחר בשעה 10:00 תצא שכבה ט' לסל תרבות במזרע לצפות בהצגה 'יום שלישי עם מורי', העוסק במערכת יחסים שבין אדם בוגר לבין מי שהיה למורה שלו באוניברסיטה, שנים לאחר שנפרדו דרכם. צפוי להיות מרגש ומלמד...

בקבם (בקרוב במרחב):  
+ חיסון לשכבה ח' יתקיים ביום חמישי 22.11. בבקשה הביאו עם הילדים את פנקסי החיסונים לבית הספר.
+ ערב למידה להורים- יתקיים ביום שני 19.11 בשעות 19:00-21:00. מוזמנים לרשום ביומנים. הערב יכלול מגוון של נושאים שאנחנו מקווים שיעניינו אתכם ההורים- וותיקים וחדשים כאחד במתקיים בבית הספר. 

שיהיה שבוע טוב

צוות המרחב


סיכום שבועי- 2/11/2018

שלום שלום

העיתונאי האמריקאי ויליאם 'ביל' וואהן אמר בזמנו כי 'אזרח אמריקאי יחצה את האוקיאנוס
כדי להילחם על הדמוקרטיה אבל לא יחצה את הרחוב כדי להצביע בבחירות'. שבוע הבחירות
לרשויות המקומיות היה הזדמנות נהדרת לא רק לדבר דמוקרטיה אלא לעשות, לא רק להסתכל אלא להתערב.

בחירות לרשויות המקומיות:
בחלק מהשחריות התקיים שיח על הבחירות האזוריות והיכרות עם המועמדים - בדקנו מה  אנחנו יודעים על המועמדים. כל מי שרצה נתן סקירה קצרה על הנעשה ברשות המקומית שלו. ניסינו למצוא האם יש קווים דומים בסדר היום בין המועצות -גילינו שבכפר תבור עסקו רבות ביחסים עם הכפר שיבלי השכן, ועד כמה נושא שדה התעופה בעמק יזרעאל העסיק את הבחירות ברמת ישי וטבעון (מסתבר שלא הרבה). היה מעניין מאוד.

סל תרבות לילדי ח ביום שהתקיים ביום שני:
היה מהנה מאוד וכלל מופע מחול אינטראקטיבי בשיתוף הילדים (וגלי פלג שעלתה לבמה ורקדה ואלס עם אחד הרקדנים...). הילדים חזרו עם חוויה טובה.

אזכרה לאסף
ביום שישי הבא- 9.11 תתקיים אזכרה במלאת שנה לפטירתו של אסף ז"ל. קיימנו על כך שיח בשחריות- על התחושות, הזמן שחלף וההתמודדות. כמובן שהיו כאלו שיותר שיתפו ומי שפחות...שווה לקיים עם הילדים שיח בבית מי מהם היה רוצה לבוא לאזכרה, מי חושש והיכן שנראה מתאים- לשתף אותנו.

נינג'ה טיפקס
בסוף יום חמישי נערכה תחרות אתגר הנינג'ה של המרחב. איתן דרורי ומתן שמר יחד עם רועי בנו את המסלול שהיה מאתגר (באמת!), מהנה ולווה בעידוד , הפגנת חברות, ספורטיביות וגם תחרותיות. היה כיף ונחזור על זה בהמשך השנה עם שדרוגים ושכלולים...


שיהיה שבוע טוב לכולנו

צוות המרחב- גלי, גיא, גלעד ורועי

סיכום שבועי - 27/10/2018

רמזים של סתיו אמתי אופפים אותנו- קולות של ציפורים נודדות, גשם, חושך מוקדם והתכנסות פנימה הם סממני העונה של הטבע וגם אצלנו במרחב מזהים אותם די בבירור: בבקרים יש שיח סביב מתג כיבוי והדלקת האור, המזגן עובד פחות שעות ואנו מוצאים לעצמנו כל אחת ואחד- את המקום המתאים.חונכות
ביום ראשון הופיעו המורים עם פתקי החשיפה לחונכות. אוירה מיוחדת מאוד הורגשה בכל בית הספר- התרגשות, לעתים עצב פרידה מחונך קודם, שמחה, הפתעה ובעיקר תחושת קירבה ושייכות עם תקווה של משהו חדש וטוב שמתחיל. אנו מזכירים כי החונכים הם הכתובת המידית של הילד בבית הספר והם כמובן הקשר הישיר בין ההורה לצוות כולו.

התנהלות שגרה יומית- חוקים וגבולות...
תחילת השנה לוותה בלמידה ובדיקה של חוקים מוכרים בבית הספר אל מול חיפוש ותהייה לגבי חוקים חדשים כלליים וספציפיים למרחב. סביב נושאים אלו מתנהל שיח מתמיד בין הילדים לבין עצמם, בתוך הצוות ובין כלל אנשי בית הספר. מטרתו העיקרית של השיח היא לקדם את בית הספר כמקום בטוח ונעים לכל מי שנכנס בשעריו. ביום חמישי התקיימה שיחה מרחבית פתוחה וטעונה  סביב נושאים שצצו במרחב. חלק מהשיח לא היה קל ולא תמיד מכבד, אך בהחלט הציג בצורה ברורה יעדים העומדים בפנינו בדרך בה מתייחסים ומקשיבים אל מי שסביבנו ובהמשך לאופן העלאת הנושאים וליבונם. לבטח נמשיך בשיח עם הילדים- הן בצורה פרטנית, בקבוצות השחרית הקטנות וכמובן שגם במליאת המרחב עצמה.

מסע שטח 6-8/11:
הפרויקט המשמעותי הראשון לשנה זו מתקיים בעוד שבועיים ימים. התחלנו עם הילדים בתהליך ההכנה. השבוע נערך מפגש ראשון ביחד עם מרחב בוגרים. תלמידי השיעור 'מורי דרך', האחראים על חלק נכבד מההדרכות והתנהלות המסע, העבירו יחד עם גלי את ההכנה המשותפת. כמו- כן, הגיע המדריך אשר ילווה את המסע להיכרות עם הילדים. בשחריות התחלנו לשוחח עם הילדים על המסע, וכמובן שנמשיך גם בשבוע הנוכחי...מזמינים אתכם לקיים שיח גם בבית...

בחירות רבותיי בחירות...
יתקיימו השבוע ביום שלישי כמובן...ניגע בכך ביומיים שנותרו לנו לקראת הבחירות...מה אנחנו יודעים על המועמדים השונים בכל המועצות המקומיות והאזוריות שמסביבנו...קצת להרגיש ולהיות חלק מהמתרחש באזור...במדינה. ושיהיה בהצלחה לכולם/ן.

אירוע לאסף פרידמן ז"ל
השבוע צוין תאריך יום הולדתו של אסף פרידמן ז"ל, תלמיד המרחב שנפטר בשנה שעברה ממחלת הסרטן. אצל אסף התפתחה מסורת שבה היה הולך למפעל השוקולד 'גליתא' ביום ההולדת שלו- שם היה מקיים סדנאות משוקולד, בונה בתים משוקולד ובעיקר נהנה מאוד. השבוע ביום רביעי, נסעו חבריו הקרובים ביותר של אסף מהמרחב, יחד עם בני משפחתו 'לגליתא' והמשיכו את המסורת שאסף כה אהב. בילוי של יום שלם סביב שוקולד וגם קצת זיכרונות...

בקב"ם (בקרוב במרחב):
+ ביום שני השבוע יצאו תלמידי שכבה ח' לסל תרבות- 'רחבת הריקודים'- מופע אינטראקטיבי, הומוריסטי המתבסס על ז'אנר תכניות הריאליטי...
+ יום שלישי- יום בחירות לרשויות המקומיות- לא יתקיימו לימודים
+ הרשמה למסע השטח- יישלח מייל מבית הספר. נא שילחו בבקשה את האישור חתום.
+ ערב מרחבי...מסתמן לו אחד כזה באופק...פרטים בהמשך...
+ ערב למידה בית ספרי לכם ההורים - נדחה לתאריך 12/11 בשעה 19:00-21:30 בבית הספר...

שיהיה שבוע טוב ולא לשכוח שמעבירים הלילה את מחוגי השעון שעה אחת אחורה...

מכל צוות המרחב:
גלי, גלעד, רועי וגיא

סיכום שבועי - 13.10.2018

הורים יקרים שלומות

זהו, נגמרו החגים...שבוע ראשון של שגרה סוף סוף הגיע ולכן נשאלת השאלה -אם הוא הראשון-
האם הוא שגרתי?! כנראה שלא, אך אנו כבר למדים איך נראית יציבות במרחב, מי
אנחנו (כשחרית, כקבוצה, כמורים) ועל הפוטנציאל הגדול הטמון בשנה שזו.

חונכויות
לאחר מילוי  שאלוני הבחירה של החונכים , נמתין עוד מספר ימים של עיבוד
נתונים  ואז נדע מי החונכים. זהו השלב האחרון של השלמת השגרה הבית ספרית שלנו
ואבן יסוד מרכזית בפדגוגיה של הדמוקרטי. עד אז ממשיכים עם החונכים הקודמים למי שיש כאלו או הזמניים.

פרויקטים
אנו מקווים כי התארגנות סביב פרויקטים מרחביים ובית ספריים תהיה ציר מרכזי
ב'טיפקס' השנה. על הפרק יש מספר כאלו והראשון שנכנס לתהליכי תכנון הוא 'הקפיטריה' של הדמוקרטי אותה מתכננים, בונים ויפעילו ילדי המרחב שלנו. עזרה, יעוץ וציוד יתקבלו בשמחה.
בתמונה: 'הגרעין' הראשון של הוגי הקפיטריה...:


יום שלישי הגדול...
בשלישי בבוקר יצאו בהתרגשות שתי הסעות מהמרחב: המזרחית הסיעה לרמת דוד את העוסקים/ות בחינוך: חלק בבית התינוקות וחלק בפעוטון (באופן חד פעמי את הפעוטון החליפו הפעם הילדים בעבודה עם מסגרת גן ילדים של ילדי משפחת מבקשי מקלט מאריתריאה שאומצו ע"י הקיבוץ). משם המשיכה ההסעה ליפעת אל עבר העבודה בחוות הסוסים.
ההסעה המזרחית יצאה לעבר רמת ישי וכפר יהושע לעבוד בחנויות ובכלבייה.
על אף היות זו הפעם הראשונה דיווחו הילדים על חוויות טובות מאוד. עוד צפויים לנו שינויים והתאמות וכמובן מוזמנים לשיח בעניין אם מתעוררות שאלות או מחשבות.
בתמונה: 'פועלי' הכלבייה בתדריך...:


אסיפה מרחבית
השבוע התקיימה לראשונה אסיפה מרחבית. המפגשים המרחביים הללו יתקיימו אחת לשבועיים- שלושה שבועות ובהם נמקד את העשייה המרחבית שלנו עם הילדים, נקבע כללים מרחביים, נקבל החלטות במשותף עם הילדים - בעיקר כאלו שישפיעו על כולנו. והפעם- פרשנו בפני הילדים את 'האני מאמין' שלנו כמבוגרים על יכולותיהם הבלתי מוגבלות כמעט, להוביל ולנהל את שגרת היומיום המרחבית יחד איתנו, לקחת יוזמות ולהוביל פרויקטים שונים, כולל כאלו הנראים בלתי אפשריים להשגה. אנחנו מאמינים ומקווים שכבר בקרוב נתחיל לראות תוצאות...

סוגרים שבוע (סג"ש):
מדובר על השעה האחרונה של השבוע- כל חמישי 12:00-12:45. זהו זמן מרחבי משותף ובו אנחנו מקיימים פעילויות של הנאה, גיבוש. המטרה היא לצאת לסוף השבוע מחויכים...מדי פעם השעה הזו מתקיימת ברמה הבית- ספרית (בעיקר סביב חגים ומועדים חשובים), ולעתים תתקיים עם ילדי מרחב בוגרים. בשבועיים האחרונים קיימנו מפגשים מרחביים- לפני שבועיים הכנו בצק ופיתות על הסאג' עם מחצלות, גיטרות ואווירה קיצית נעימה והשבוע- שיחקנו כל המרחב לפי הכללים של השעשועון 'הכול הולך'...היה בהחלט משעשע...
בתמונה: אוכלים ונהנים מחברותא ופיתה:


מסע שטח
כן, זה קורה- ובקרוב!
6-8 לנובמבר יוצא מסע השטח של טיפקס ומרחב בוגרים (י'-יא'). היציאה הנה בחירה ועבור אלו שלא ייצאו תתקיים מסגרת בית ספרית. במסע- כשמו- קורים המון דברים: גילוי, התמודדות, חיבור בלתי אמצעי לאדם ולטבע, חוסר וודאות ועוד. כל אלו הם כלים ומטרות חברתיות ולימודיות ואנו שואפים לחוות אותם בצורה הטובה ביותר. פרטים ספציפיים על המסע- בקרוב.

תאריכים קרובים שחשוב שיהיו ביומנים...:
30.10 - בחירות לרשויות המקומיות, יום שבתון, אין לימודים
5.11 - ערב למידה להורים. יתקיים בשעות 20:00-22:15 בבית הספר. הזדמנות פז ללמידה והיכרות אישית עם אנשי הצוות החדשים במרחב.
6-8.11 - כאמור...מסע שטח. הודעות ועדכונים בהמשך...

שיהיה לכולנו עוד שבוע מרגש ומלמד
צוות טיפקס - גיא, גלי, גלעד ורועי 
הורים יקרים שלומות!

 בין ימי החול המועטים להרבה ימי המועד נכנסו לפעילות השנתית בבית הספר ובמרחב.

המרחב שלנו מונה 39 ילדים, 4 אנשי צוות ומחולק ל- 3 שחריות. כ-% 20 מילדי מרחב טיפקס הם חדשים בבית הספר והתקבלו בזרועות פתוחות- מחמם את הלב לראות את ההתחברות והנכונות של כולם להתמזג יחדיו למרחב מקבל, מכבד ומאפשר.

על טעם וריח- שבוע טעימות ומפגשי מערכת

אנו בסיומה של תקופת 'הטעימות' וביום שני ניפגש כולנו (מינוס המעטים שבחו"ל כרגע) לסגירת המערכת. ישבנו (אנחנו והחונכים משנה שעברה) עם רוב הילדים יחדיו על המערכת ממקום של שמירה על העצמאות שלהם תוך הכוונה לאיזון לימודי ואינטלקטואלי. אנחנו ממליצים להגיע לפגישות לאחר שיח מקדים בבית, המבוסס על חזקות הילדים, הנקודות מהן חוששים הילדים, העצמה ואתגר אישי, למידה חברתית ועוד... מי שטרם השתבצו בטבלה- נא מהרו. מזכירים שההגעה היא של ילד ולפחות הורה אחד.

 

"כפרוסות ליום העבודה" (יהודה עמיחי)

"שלישי בחוץ"  יתקיים החל מאוקטובר ובו ניתנת לילדים אפשרות בחירת מקום עבודה שבו יפעלו בין  08:30 ל- 11:00 בכל יום שלישי. במפגש מרחבי שעסק בערכים קיימנו 'מכירה פומבית' של ערכי עבודה' בכדי לברר יחדיו מה מניע אותנו ביום הזה, בבחירת מקום העבודה ויעדי ההגשמה. העבודות יתקיימו פיזית בציר שבין כפר יהושע למזרע (ציר ההסעה) ויכללו תחומי חינוך (גני ילדים), זבנות (מכולת, חנות), חקלאות, עבודה עם דור הזהב בסב- יום שבשטחי מועצה אזורית עמק יזרעאל ועוד. המקומות נבדקים על ידנו ראשית כדי לוודא את בטיחותם וערכיהם אך בעיקר לזהות דמות רלוונטית לליווי ולימוד. בכל מקום יעבדו לפחות 2 ילדים. מזמינים אתכם ההורים לקיים על כך שיח עם הילדים. מעניין יהיה להתבונן באותם ערכים מובילים בכל בית, לבין אותם ערכים 'הנרכשים' על- ידי הילדים (או שמן הראוי שנקרא להם נערות ונערים) 'על הדרך', ומושפעים גם מחבריהם וסביבתם החיצונית. במידה ויש לכם רעיונות למקומות עבודה שייתכן ולא חשבנו עליהם- נשמח מאוד לשיתוף שלנו. מוזמנים לפנות על כך לגלי פלג (054-6709703).


מרחב טיפקס- זמן ומקום

במהלך הקיץ שודרג המרחב הפיזי והוא ממשיך להתפתח. זה מקום למפגשים חברתיים,

ללימוד עצמי ושהייה ב'אזור נוחות' תרתי משמע. אתם יותר ממוזמנים לבוא ולבקר.

אנחנו מאחלים לכולנו תקופת מועדים טובה, צומות משמעותיים לאלו שצמים/ות ביום כיפור, ובעיקר התחלה על רגל ימין של שנת תשע"ט- בתקווה שתהיה זו שנה של בריאות, הצלחה, נינוחות ועשייה משמעותית.


מכל צוות המרחב: גלי, רועי, גלעד וגיא


 • סיכום שבוע כמעט אחרון
  הורים וילדים יקרים,
  כמעט סוף השנה, רוב השיעורים נגמרו ורק תעודות נשארו להקריא ולהדפיס. 
  ביום שני היינו במג'רסה, יחד עם חיילים וקבוצות ילדים נוספות הלכנו מרחק קצר בתוך הנחל בחום אך בצל, עצרנו בבריכות הרחבות יותר. שיחקנו, נרטבנו מאוד, צחקנו והשתוללנו, היה ממש כיף... הילדים והצוות נהנו מאוד ונזהרו מאוד, הרגשנו שאנחנו אמון רב בין כולם, עם רגישות גבוהה מאוד לגבולות של כל אחד, מי שלא רוצה להירטב, מי שלא רוצה שישפריצו עליו ומי שכן רוצה ושמח כמובן.
  ביום רביעי היינו ביחד בבריכה בנהלל. הילדים נכנסו למים, שיחקו ונהנו. היה נחמד לראות כיצד האווירה שנוצרה, בחיבור עם הבריכה, יצרו משחקים משותפים עם חיבורים מעניינים בין ילדים.
  ביום חמישי הפעילו החבר׳ה האלופים מהמרחב את הקפיטריה , זו הפעם השנייה, בהצלחה ובהנאה רבה. אפשר היה לראות כיצד הפיקו לקחים, עבדו יותר ביעילות, ברוגע ובמקצועיות. היה טעים!
  שבוע הבא,
  יהיה לנו שוק קח תן, "תהיה מסיבת בריכה" יהיו פרידות וסיכומים, תהיה מסיבת סיום, יהיה סוף שנה של כיתה ז'. המון דברים. 
  חשוב מאוד לבוא מוכנים לכל יום ולשים לב לשינויים. 
  תודה ושבוע טוב,
  צוות המרחב
  פורסם: 17 ביוני 2017, 11:46 על ידי: Lee Van Spier
 • סיכום שבוע 8.6.17
  הורים וילדי מרחב טיפקס,
  אנחנו מרחק שלושה שבועות מסוף השנה והימים נהיים חמים ועמוסים. השבוע הזה היה רק רמז לתקופה הקרובה. יש המון להספיק והזמן קצר. 
  ילדי כיתה ז' עבדו את יום העבודה האחרון שלהם. מקומות העבודה מגוונים וכך גם הקשרים שהילדים יוצרים ומפתחים בהם. כולם הכינו ברכות תודה לעובדים במקומות העבודה וחלקם גם קנו שי קטן ביוזמתם האישית. 
  ביום רביעי התקיים יום הפוך לילדי צעדים להתבגרות. הילדים עשו פעילות מהנה, נשארו עד מאוחר בבית הספר וגם הכינו הפתעה חמודה לשחריות של כל בית הספר למחרת. הקולות היו שמחים ומאושרים גם מהילדים וגם מהצוות.
  הילדים חזרו עם מילות תודה, ברכות וגם מתנות קטנות שקיבלו, אנחנו היינו גאים בתלמידינו אשר התנהגו בבגרות מרשימה מול אנשים בוגרים עם ציפיות והתנהלות בוגרת. 
  השבוע הכנו חולצות טיי דיי (קשירה וצביעה) שכנראה מוכרות לכם עוד משנות ה-70 והשמונים (לא נס ליחם). החולצות הן מתנה לעצמנו והכנו אותן לאחר שחרית ההכנה וההסבר לטובת הטיול אשר יתקיים בשבוע הבא. זו ההזדמנות לומר שהטיול יהיה למג'רסה, רובו יהיה בצל ובתוך המים אך עדיין חשוב מאוד שיהיה לכל אחת ואחד כובע, שתייה מרובה וקרם הגנה. השבוע יהיה חם מאוד והבטיחות חשובה לנו מאוד. 


  פורסם: 10 ביוני 2017, 12:14 על ידי: Lee Van Spier
 • סיכום שבוע 25.5.17
  תלמידים והורים יקרים,
  השבוע היה מלא באירועים משמעותיים, נפרדנו בסוף יום חמישי ממור היקרה שלנו שיוצאת לחופשת לידה. הילדים הכינו למור פעילות פרידה, ומחברת ברכות מקסימה.
  מור הייתה אחראית המרחב שלנו השנה, עבדה שעות רבות בריכוז הצוות, אחזקת המרחב ודאגה לתלמידים. רצינו מעל דפים אלה להודות למור על האווירה הנעימה ותשומת הלב לכל אדם ודבר, עד הפרטים הקטנים, הרבה מהתהליכים שעשינו במרחב הם בהובלתה. במקומה נכנסת שיר שעובדת בבית הספר כבר 4 שנים ובעיקר מוכרת לכולנו מצעדים להתבגרות. מאחלים למור לידה מוצלחת וחופשה נעימה. לשיר נאחל כניסה מוצלחת ולעצמנו נאחל מעבר קל.

  השבוע היה אירוע הסקולוור (תחרות צבעים) אשר מתקיים שנה שנייה, תמונות וסיפורים בסיכום של אורי. תלמידינו היקרים לקחו חלק מרכזי באירוע, קפטנים, שופטים, ומשתתפים רבים ודומיננטיים. אנו גאים בהם מאוד על כך.  פורסם: 28 במאי 2017, 12:53 על ידי: Lee Van Spier
הצגת הודעות 1 - 3 מתוך 113. הצגת עוד »
Comments